ČSN EN 14428 + A1 – Sprchové zástěny

Norma ČSN EN 14428 + A1 – Sprchové zástěny popise z pohledu skla všechny požadavky na sprchové kouty. Z jakého skla musí být sprchová zástěna vyrobena, jak se má chovat po rozbití a co by měla vydržet.

Sprchové zástěny jsou většinou sestavy panelů a/nebo dveří instalovaných na místě sprchování, na vaně pro sprchovací kout nebo na koupací vaně, nebo kolem nich, ve spojení s jednou nebo více stěnami hlavní konstrukce budovy pro zajištění plochy zadržující vodu za účelem sprchování.

Od dodavatele požadujte manuál na schopnost čistění

Až si přeberete sprchovou zástěnu nebo kabinu, tak při vizuální prohlídce nesmí být na povrchu součástí, které jsou přístupné během používání nebo čištění, žádné ostré rohy, hrany a otřepy.

Při používání doporučených čisticích prostředků podle instrukcí výrobce pro instalaci a ošetřování nesmí dojít k žádnému snížení bezpečnosti nebo funkce sprchové zástěny.

Jaké sklo lze použít do sprchové zástěny nebo boxu

Do sprchových koutů se nejčastěji používá tepelně tvrzené bezpečnostní sklo (kalené sklo) vyrobené dle ČSN EN 12150. Protože je již známo, že tepelně tvrzená skla mohou samovolně explodovat přítomností různých inkluzí (nejznámější je inkluze sulfidu nikelnatého NiS), tak všem doporučuji nechat si na skle provést zkoušku prohříváním podle ČSN EN 14179. Tato zkouška sníží samovolnou explozi na minimum. Nebo si vyberte dodavatele, který provádí analýzu skla pomocí laseru a dokáže před procesem tvrzení odhalit inkluze.

Do sprchového koutu lze použít jen bezpečné sklo, mezi které patří:

  • tepelně tvrzené bezpečnostní sklo
  • vrstvené sklo a vrstvené bezpečnostní sklo
  • sklo s fiolií

Legislativní požadavky ČSN EN 14428 + A1 – Sprchové zástěny

Dodavatel by vám měl předložit prohlášení o vlastnostech sprchové zástěny, pokud se jedná o sériovou výrobu a sprchovou zástěnu či box označit značkou CE. Pokud máte atypický výrobek, měli byste dostat příslušnou technickou dokumentace, ve které vám dodavatel bude garantovat minimálně vlastnosti uvedené v tabule níže

pozadavky-sprchove-kouty

Zkouška stability ČSN EN 14428 + A1 – Sprchové zástěny

tabulka-zkouska-stability-srcha

 

Napište svůj názor nebo dotaz

Příspěvků

Related Articles