Co je anizotropie skla?

Anizotropie skla

Anizotropie skla (irizace) je jev, který se dá nazvat jako stopy po procesu tepelného tvrzení. Tyto stopy lze sledovat jen za určitých světelných podmínek, především v tzv. reflexním – Brewsterově úhlu (při tomto úhlu se stává odražené viditelné světlo polarizovaným). Většinou jsou vidět slabé barevné skvrny a pruhy, které jsou způsobeny….

fb-tolerance-pruhyb-kalene-sklo

…procesem chlazení skla. Tyto esteticky nepěkné skvrny lze spatřit nejen při pohledu skrz zasklení, ale i při reflexi odraženého spektra viditelného světla. Nejlépe je můžeme vidět pod úhlem 56⁰ (Brewsterův úhel) nebo pomocí polarizačních brýlí.

Citace normy ČSN EN 12150 – Anizotropie skla

Při procesu tvrzení se tvoří plochy s rozdílným napětím v průřezu skla. Tyto plochy napětí vytvářejí dvojlomový efekt ve skle, který je viditelný v polarizovaném světle. Pokud je tepelně tvrzené sodnovápenatokřemičité bezpečnostní sklo prohlíženo v polarizovaném světle, jeví se plochy napětí jako zabarvené zóny, známé někdy jako „leopardí skvrny“. Polarizované světlo se vyskytuje i v normálním denním světle. Množství polarizovaného světla závisí na počasí a na pozici slunce. Dvojlomový efekt je více znatelný při pohledu pod ostrým úhlem nebo při pohledu přes polarizační brýle.

Anizotropie skla a válečková vlna
Anizotropie a válečková vlna kaleného skla

Napište svůj názor nebo dotaz

Příspěvků

Related Articles